Fundacja w latach 2020-2022 zrealizowała autorski projekt szkoleniowy Stefano Manfrina z Włoch, o niszowym charakterze, pt. Akademia Nada Jogi Vidyalaya – Rozwój poprzez muzykę. Odbywały się w jego ramach zajęcia muzykoterapii, nauki słuchu i śpiewu poprzez zmysł odczuwania wibracji dźwięku ciałem, oraz przybliżające wiedzę i uniwersalne założenia rozwoju osobowości w tradycji i kulturze starożytnych Indii.

Udział w projekcie był odpłatny dla uczestników i został sfinansowany z tych środków, oraz z darowizn na cele statutowe, m.in. firmy Medisept. Uczestnicy otrzymali materiały dydaktyczne w postaci wydruków i nagrań audio, oraz dyplomy ukończenia kursu. Absolwenci mogą przekazywać uzyskane umiejętności w swojej pracy zawodowej w zakresie muzyko-terapii i rozwoju poprzez muzykę.

Obecnie Fundacja pracuje z projektem: STRES A WITALNOŚĆ, który zawiera elementy szkoleniowo – edukacyjne z zakresu naturopatii, oraz dużo praktyki w ramach pracy z ciałem (ćwiczenia ruchowe i oddechowe), dietetyki i higieny mentalnej poprzez arte-terapię i zasoby kulturalne. Planowane są zajęcia stacjonarne, oraz pobyty regeneracyjne łączące te wszystkie działania w swoim programie.

Podstawą większości poniższych sesji jest wiedza o potrzebie uwalniania skutków stresu.
W języku medycznym stres jest zaburzeniem homeostazy, czyli swego rodzaju równowagi, która panuje w organizmie, spowodowanym jakimś czynnikiem fizycznym (np. urazem) lub psychologicznym (np. śmiercią kogoś bliskiego lub utratą pracy).

Pojęcie stresu zawdzięczamy lekarzowi Hansowi Selye, który wprowadził je do użycia około 60 lat temu. On też jako pierwszy postawił hipotezę, że choroby somatyczne mogą być spowodowane brakiem zdolności człowieka do radzenia sobie ze stresem.

1.       RELAKS ANTY-STRES Z TRENINGIEM AUTOGENNYM SCHULTZA W DŹWIĘKU GONGÓW, MIS, DZWONKÓW I SZMERÓW. – 90 minut na leżąco – Wibracja gongu drganiem dotyka ciało i układ nerwowy. Uwalnia blokady, zmniejsza napięcie i stymuluje krążenie. Rezultatem tego jest reorganizacja emocjonalnej energii i uczuć, które są wplecione w struktury ciała.

2.       ROZMOWY O ZDROWIU – ok. 90-120 MINUT / Interaktywne wykłady o zdrowiu z udziałem słuchaczy.

Podstawowe informacje z zakresu naturopatii i ajurwedy – medycyny starożytnych Indii, oparte o równowagę 5 żywiołów, obecną również w ziołolecznictwie ks.Klimuszko.

Zdrowie rozumiane nie jako stan bez chorób, lecz jako równowaga zmysłów, stojących na straży ciała, umysłu i psyche, w takich dziedzinach życia jak: sen, dieta i apetyt, praca, odpoczynek i czas wolny, płodność, radość z życia, zdrowie mentalne.

Rola oddechu w odnawianiu energii życiowej. Przeciwdziałanie skutkom stresu, depresji i lękom. Ziołowe remedia.

Indywidualne podejście do diety. Nie ma diety dobrej dla wszystkich, są właściwe połączenia produktów, zasady dotyczące spożywania i odstępy pomiędzy posiłkami.

Oraz  tematy tylko dla kobiet – zdrowa seksualność na różnych etapach życia: menstruacja, ciąża, menopauza. Dolegliwości kobiece: mięśniaki, torbiele, endometrioza, bolesność,  nieregularność itp. – w podejściu holistycznym.

3.       ĆWICZENIA ODDECHOWE  Z AUTOMASAŻEM (na krzesłach) – ok. 60 minut

Krótki wykład o oddechu jako działaniu fizycznym: dotlenienie krwi i komórek mózgu i całego ciała, poprawa trawienia, krążenia itp; oraz psychicznym: podniesienie nastroju, pobudzenie energii.

Łatwe ćwiczenia oddechowe dla osób w każdym wieku i kondycji psycho-fizycznej oraz nauka automasażu dla poprawy odporności i oczyszczania ciała z toksyn przez układ limfatyczny.

4.       NAUKA MEDYTACJI: WYCISZENIE ZMYSŁÓW, KONCENTRACJA, KONTEMPLACJA, STOPIENIE. – ok. 60 MINUT

Medytacja a uważność. Czy medytacja to relaks i wizualizacja? Wpływ medytacji na podświadomość. Dlaczego tak trudno uspokoić myśli? Jak wyciszyć umysł po długotrwałej pracy z ekranem komputera czy telefonu? Zrozumienie oddziaływania medytacji na mózg i system nerwowy, hormonalny i inne. Etapy medytacji zależne od czasu trwania i użytej metody. Proste techniki oczyszczające i odświeżające umysł – z udziałem układów palców rąk i sekwencji oddechowych.

5.       MANDALA I ART-TERAPIA : MALOWANIE INTUICYJNE  Z  WIZUALIZACJĄ I PROWADZENIEM – 90 MINUT

Człowiek ma naturalne poczucie swojego centrum, nawet jeśli chwilami je gubi. Względem tego rdzenia siebie orientuje się w otaczającym je świecie relacji i sytuacji. Pozwolenie prawej półkuli mózgu na przejęcie dowodzenia w działaniu artystycznym, pomaga nam harmonizować umysł i dostrzegać piękno życia poprzez proces twórczy.

Przed rozpoczęciem malowania krótka wizualizacja, a dla nieśmiałych – wskazówki techniczne – Materiały wliczone w cenę.

6.       NAUKA PROSTYCH TECHNIK MASAŻU I REFLEKSOLOGII DO STOSOWANIA W DOMU – 90-120 minut
***

Prowadzenie: Agnieszka Ziobrowska Mosak   /  absolwentka ASP Kraków www.ovskastudio.pl

Prezes Fundacji Anuka 
Nauczycielka technik jogi i medytacji. Konsultantka ajurwedy i naturoterapii w zakresie przeciwdziałania skutkom stresu przez art-terapię, dźwięko-terapię, dietę, naukę głębokiego relaksu, zabiegi i masaże. Konsultacje indywidualne on-line.